top of page
Kyjovská banery web (3).png
České Švýcarsko, Kyjov
a okolí

Tipy v Kyjově a blízkém okolí

V okolí Kyjovské terasy naleznete doopravdy spoustu míst k návštěvě, ať už na té české nebo německé straně. Máte-li rádi gastro turistiku, tak určitě doporučujeme zastávku v těchto dvou podnicích:

  • Pivovar Falkenštejn

Ochutnejte lokální pivo Falkenštejn přímo v centru na náměstí města Krásná Lípa. Na výběr máte tradiční ležáky nebo speciály.

  • Kavárna Perla

Atypická kavárna s nevšedním designem, kde si můžete vychutnat skvělou kávu, dezerty i něco k snědku. Navíc se nachází pouhých 200m od penzionu.

 

V Kyjově a jeho blízkém okolí je pak častým cílem cestovatelů:

  • Kyjovské údolí se skalní stezkou

Oblíbená naučná stezka je součástí Köglerovy přírodovědné stezky. Čeká vás skalnatý terén se schody a žebříky s výhledy na skalní útvary. Součástí stezky je několik atraktivních zajímavostí, např.:

  • Kyjovský hrádek;

  • vyhlídky Medvědice a Klenotnice;

  • Jeskyně víl a Vinný sklep;

  • Brtnický hrádek a Brtnické ledopády.

 

  • Kyjovská přehrada

Příjemné přírodní koupání na okraji obce Kyjov s možností slunění na přilehlých loukách.

 

  • Rozhledna Vlčí hora

Okolí Vlčí hory vám nabídne malebné pohledy do krajiny Českého Švýcarska. Výlet zvládnou bez obtíží i děti, přístup na rozhlednu není náročný.

 

  • Mana čokoládovna v Krásné Lípě

Nejen děti, ale i dospělí často navštěvují čokoládovnu v Krásné Lípě s cílem si vyrobit pravou čokoládu. Skvělý tip na regionální ručně zpracovaný dárek z dovolené.

Národní park České Švýcarsko

Národní park České Švýcarsko byl vyhlášen k 1. 1. 2000, 97 % jeho rozlohy zaujímají lesy. Sídlem Správy Národního parku je město Krásná Lípa. Hlavním předmětem ochrany v Národním parku České Švýcarsko je unikátní geomorfologie skalního města a na ni vázaná rozmanitost rostlin a živočichů. Typické jsou nesčetné skalní hřbety, kaňony, pískovcové věže a stolové hory strmící nad nedohledným mořem lesů, které doslova ohromí vnímavého návštěvníka. Krajina české křídové tabule je obohacena třetihorními vyvřelinami, mezi nimiž kraluje nejvyšší hora NP České Švýcarsko - Růžovský vrch (619 m, národní přírodní rezervace) s pralesovitými ekosystémy.

Kaňon Labe ve Hřensku naopak představuje nejnižší místo v ČR (114 m). Na nedostupných skalních ostrozích se zachovaly zbytky přirozených lesů, k vzácným živočichům zde patří například plch zahradní, sokol stěhovavý, čáp černý, rys ostrovid nebo jinde nevídané druhy hmyzu; z cévnatých rostlin jmenujme alespoň charakteristický rojovník bahenní, šichu černou, violku dvoukvětou nebo čípek objímavý. Typický je hojný výskyt kapraďorostů, charakteristickým druhem území je žebrovice různolistá. Z bezcévných rostlin se setkáváme s četnými druhy mechorostů a s mnoha vzácnými druhy hub.

Typická je klimatická inverze, kdy studený vzduch stéká na dna roklí a dochází k tzv. zvratu vegetačních stupňů. Následkem toho se v nadmořských výškách okolo 150 metrů vyskytují podhorské a horské druhy živočichů i rostlin. Neobyčejnou harmonii přírody navíc dotvářejí četné památky lidové architektury - roubené a hrázděné domy s podstávkou v obcích lemujících hranici národního parku.

Tipy na výlety po Českém Švýcarsku

Národní park České Švýcarsko láká výletníky i cyklisty na celou řadu atrakcí, jedinečných přírodních památek a nespočet dechberoucích výhledů. Vyrazte i vy prozkoumat sice nejmladší, avšak o to zajímavější národní park na hranicích Česka a Německa. Na své si přijdou také milovníci přírody, která zde ukrývá rozmanitou škálu rostlin a vzácné druhy živočichů. A komu by toulky po českém národním parku nestačily, může vyrazit k německým sousedům do Saského Švýcarska. 

Pravčické brána

Unikátní skalní útvar, který je symbolem Národního parku České Švýcarsko, se nachází nedaleko Hřenska. V Evropě nenajdete větší pískovcovou skalní bránu. Ucelený výhled na ni nabízí hned několik vyhlídek v jejím okolí, případně můžete obdivovat dominantu celé oblasti z výletního zámečku Sokolí hnízdo, kde se nachází nejen restaurace, ale také muzeum národního parku.   

Projížďka na pramici

Turistické stezky Národním parkem České Švýcarsko vedou také k řece Kamenici, která nabízí oblíbenou atrakci mezi turisty - projížďku soutěskami, hlubokými kaňony mezi pískovcovými skalami. První z nich, Edmundova soutěska byla otevřena již v roce 1890 a jen o 8 let později k ní přibyla Divoká soutěska. Od té doby si můžete užít projížďku s komentářem převozníka, který do dnes ovládá pramici bidlem. Zážitkovou vycházku podél řeky doplňují skalní převisy, úzké lávky, mostky a tunely.  

Jetřichovické vyhlídky

Procházka naučnou stezkou z Jetřichovic o délce 8 km provede návštěvníky pískovcovou skalní oblastí, která je bohatá na skalní města, stěny a jiné útvary. Hlavními cíly jsou 3 vrcholy s vyhlídkovými altány - Mariina vyhlídka, Vilemínina stěna a Rudolfův kámen. Odměnou za náročnější výšlap jsou tak krásné výhledy do okolní krajiny.

Z ptačí perspektivy

Vyhlídek a rozhleden je v celém Českosaském Švýcarsku nespočet. Přírodními scenériemi se můžete kochat z celoročně otevřené vyhlídkové věže na Pastýřské stěně v Děčíně, odkud je přístupná i nejdelší ferrata v České republice. Další z dechberoucích výhledů se otevírají z Růžové vyhlídky, vrchu Spravedlnost, či z vrcholků Tiských stěn. Nejvyšším bodem národního parku je Růžovský vrch s nadmořskou výškou 619 metrů.

I na německé straně parku jsou přístupné úžasné výhledy, např. ze skalního mostu Bastei, ze skalní skupiny Affensteine, v čele s nejvyšším a nejnavštěvovanějším bodem, vyhlídkou Carolafelsen, i ze stolové hory Zirkelstein.

Národním parkem v sedle

Přímo Národním parkem České Švýcarsko vede na 50 km značených cyklotras, po kterých mohou návštěvníci objevovat krásy malebné krajiny. Mezi oblíbené stezky patří dobře udržovaná Labská cyklostezka nebo přeshraniční trasa údolím Křinice a Labským kaňonem. Své nadšence si najdou zajisté i hipostezky, které nabízí až 37 km cest parkem vyhraněných pro jízdu na koních.

Hřensko

Nejníže položená obec v České republice s nadmořskou výškou 115 metrů je tzv. vstupní branou do Národního parku České Švýcarsko, je tak ideálním výchozím bodem pro výlety k Pravčické bráně nebo soutěskám. Avšak i samotné Hřensko nabízí podívanou na pozoruhodnou přírodní scenérii, údolí umístěné mezi vysoké skalní stěny na soutoku řek Labe a Kamenice.

bottom of page