Náš akreditovaný průvodce


 


    pro Národní park České Švýcarsko, Vám navrhne a sestaví výlet dle Vašich časových i fyzických možností, a to i v případě nepřízně počasí.

 

  

Když prší


 


Dům Českého Švýcarska, Krásná Lípa


Loreta Rumburk


Muzeum Rumburk


Muzeum Chřibská


Štola Sv. Jana Jiřetín pod Jedlovou


Muzeum válečné výroby Rabštejn, Janská


Motýlí dům Jonsdorf


Mýdlárna Růžová


Přírodní kosmetika Nobilis Tilia Vlčí Hora


Sklářská huť Ajeto Lindava


Lázně Toscana World, Bad Schandau


Trixi aquapark, Grosschönau


Monte Mare aquapark Neustadt


Termální Lázně Körse Kirschau a jiné.


***


Připravíme pro Vás krokové vyjížďky na našich koních (kůň je veden ze země), vhodné pro nejezdce.

 

 

 

Českosaské Švýcarsko - znovu objevená divočina

 

Britské nakladatelství Bounty Books přidalo České Švýcarsko k pěti stovkám míst v divočině, která stojí za to navštívit. V populární cestovatelské ediciPravčický důl po bouřce "Must visit 501" ho zařadilo do nové publikace "Wild places" vedle Yosemitského národního parku v USA, jihoamerických Galapág nebo slovenských Pienin a Malé Fatry".

 

MF Dnes 3. 1. 2014

 

Národní park České Švýcarsko

 

    byl vyhlášen k 1. 1. 2000, 97% jeho rozlohy zaujímají lesy. Sídlem Správy Národního parku je město Krásná Lípa. Hlavním předmětem ochrany v Národním parku České Švýcarsko je unikátní geomorfologie skalního města a na ni vázaná rozmanitost rostlin a živočichů. Typické jsou nesčetné skalní hřbety, kaňony, pískovcové věže a stolové hory strmící nad nedohledným mořem lesů, které doslova ohromí vnímavého návštěvníka. Krajina české křídové tabule je obohacena třetihorními vyvřelinami, mezi nimiž kraluje nejvyšší hora NP České Švýcarsko - Růžovský vrch (619 m, národní přírodní rezervace) s pralesovitými ekosystémy.

    Kaňon Labe ve Hřensku naopak představuje nejnižší místo v ČR (114 m). Na nedostupných skalních ostrozích se zachovaly zbytky přirozených lesů, k vzácným živočichům zde patří např.plch zahradní, sokol stěhovavý, čáp černý, rys ostrovid nebo jinde nevídané druhy hmyzu; z cévnatých rostlin jmenujme alespoň charakteristický rojovník bahenní, šichu černou, violku dvoukvětou nebo čípek objímavý. Typický je hojný výskyt kapraďorostů, charakteristickým druhem území je žebrovice různolistá. Z bezcévných rostlin se setkáváme s četnými druhy mechorostů a s mnoha vzácnými druhy hub.

    Typická je klimatická inverze, kdy studený vzduch stéká na dna roklí a dochází k tzv. zvratu vegetačních stupňů. Následkem toho se v nadmořských výškách okolo 150 m vyskytují podhorské a horské druhy živočichů i rostlin. Neobyčejnou harmonii přírody navíc dotvářejí četné památky lidové architektury - roubené a hrázděné domy s podstávkou v obcích lemujících hranici národního parku.

 

 

Brtnické ledopády – barevný zázrak Českého Švýcarska

 

Mezi Mikulášovicemi a Vlčí horou nedaleko obce Brtníky leží brtnické ledopády – útvary které už za první republiky jezdili obdivovat na saních bohatí Němci. Ledopády nevznikají tradičně, jako zmrzlé vodopády, ale tvoří je voda z tajícího sněhu.

Obyčejně se voda v pískovcových skalách vsákne, jako třeba ve skalních městech
Českého ráje, nebo v Adršpašsko-teplických skalách, zde ale stéká po hraně skal, kde tvoří obrovské rampouchy. Ledopády nemusí narůst každý rok, důležitá je totiž souhra mrazu a tání sněhu – mráz nesmí přijít najednou, ale postupně, aby vždy část sněhu stihla odtát a zásobit ledopád vodou. Když voda stéká ze skal, splavuje zeminu, železité a křemičité písky a tím ledopády nádherně zbarvuje od žlutých tónů přes zelenou do hnědé a dokonce i černé barvy. 

Brtnické ledopády nejsou však pouze jedním útvarem – v okolí Brtníků a údolí Vlčího potoka můžete obdivovat více než deset ledových kaskád nejrůznějších jmen. Trasa, kterou se můžete vydat, začíná u vlakové stanice Brtníky. Po červené turistické značce sejdete do Brtníků a pak dále po zelené Horní cestou. Ze zelené značky uhýbají krátké odbočky s cedulkami s názvy jednotlivých ledopádů, které značí Správa chráněné krajinné oblasti Českosaské Švýcarsko. Po cca 2 km cesty lesem uvidíte první ledopády Velkou a Malou kaskádu, dále po cestě dojdete k Oponě, ledovému skvostu s naoranžovělou barvou a výškou 8 m. Další odbočka zelené turistické značky vás zavede k Velkému pruskému táboru nebo zřícenině Brtnického hrádku. U něj se také nacházejí další ledopády s názvem Konírna, kde se nachází ty nejhnědší a nejoranžovější rampouchy v této oblasti. Pod Brtnickým hrádkem odbočte do Údolí Vlčího potoka, kde se pokocháte dalšími nádhernými ledopády jako je Betlém, Varhany, nebo Vlčí stěnka vysoká 2 m a 30 m široká, která zledovatí v celé délce i výšce. Opravdovým klenotem brtnických ledopádů je však Velký ledový sloup v jehož blízkosti lidé vypadají  jako trpaslíci. Led se zde barví do různých tónů od bílé, přes žlutou až po hnědou.

Podle toho jak rychle ledopád narůstá, jsou barvy sytější (pomalý nárůst) nebo světlejší (větší průtok vody). Nedaleko objevíte skalní amfiteátr s ledopádem Zámecký poklad. Do něj je ale obvykle z důvodu hnízdění chráněných ptáků vstup od druhé poloviny února zakázán. Posledním menším ledopádem na trase je Křepelčí stěnka.

Cesta údolím vás opět dovede do Brtníků. Jestliže k vodopádům vyrazíte zrovna při oblevě, mějte se na pozoru – při vyšších teplotách hrozí odpadávání obřích rampouchů a zřícení velkých kusů ledu. Celý okruh měří asi 12 km. K ledopádům se každoročně, na přelomu ledna a února pořádá organizovaný pochod.

 

kyjovska terasa